Jak wybrać kamerzystę na wesele ?
Jak powinno być wykonane najważniejsze wideo w naszym życiu ? Spróbujemy odpowiedź na kluczowe pytania dotyczące wideofilmowania ślubów i wesel.
Przy wyborze kamerzysty na nasz ślub warto przeprowadzić rozeznanie, czyli przejrzeć dotychczasowe realizacje potencjalnych wykonawców. Warto poprosić o przedstawienie całych filmów a nie wybierać tylko na podstawie teledysków i skrótów.  Ponieważ stosunkowo łatwo jest wybrać 2 minuty spośród całego dnia nagrywania. Dużo trudniej jest stworzyć pełnometrażowy prawdziwy film dokumentujący wesele. Jeśli już dotrzemy do całych filmów, na co zwracać uwagę ?  Szczególnie uważnie należy obserwować obraz, czy nie wydaje się niestabilny, chwiejny czy wręcz trzęsący. Obraz, który skacze przed oczami, sprawia że filmu nie sposób oglądać a przynajmniej nie  jest to przyjemne. Nie dajmy zwieść się opisom stabilizacja kamery, full hd i tym podobne. Sprzęt oczywiście jest ważny ale jeszcze ważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Dlatego przy wyborze kamerzysty odpowiedzmy sobie na pytania na nasze intuicyjne pytania. Czy głowy lub nogi gości weselnych nie są ucięte ? Czy obraz jest ostry i dobrze oświetlony ?  Czy te filmy się nam po prostu podobają ?

Każda pamiątka ze ślubu powinna zawierać kluczowe jego elementy. Żelazny repertuar to: błogosławieństwo, sakrament małżeństwa, pierwszy taniec, oczepin itp. To "esencja" pamiątki weselnej jaką jest film weselny. Dobry montażysta umie połączyć  te elementy  w jedną całość tak dynamicznie i naturalnie, że wydaje się minęła chwila a nie godzina. Dlatego na pytanie Czy film ślubny musi być nudny ?  Odpowiadam absolutnie nie. Sztuka filmowa nie znosi słowa nuda. Dobry film ślubny jest tak skonstruowany aby unikać  zbyt długich ujęć , dłużyzn, monotonii. Niestety tak charakterystycznych dla kiepskich filmów ślubnych.

Aby uatrakcyjnić obraz filmowcy przeplatają wideo zdjęciami z dzieciństwa Pary Młodej, materiałami plenerowymi. Nic to nie pomoże jeśli nie ma co montować z samego wesela. Dlatego tak udane są filmy kręcone przez dwóch kamerzystów, z których każdy filmuje z innej perspektywy. Montażysta, ma wtedy więcej do  materiału do wyboru i co równie ważne łączy sceny z ujęć z różnych punktów widzenia. Co do samej pracy kamerzystów ważne  jest aby potrafili znaleźć się tam gdzie dzieje się coś ciekawego, niespodziewanego, efektownego, śmiesznego itp. I tu pojawia się duża umiejętność, kamerzysta ma być w odpowiednim miejscu i czasie ale nie musi zwracać na siebie uwagę. Wie że to nie on jest gwiazdą,  nie może przeszkadzać.

Znaczenie ma oczywiście również dobór muzyki do filmu. Jeżeli lubimy jakiś rodzaj muzyki, to warto podzielić się swoimi preferencjami z filmowcem. Najlepiej jeśli przedstawimy listę dosłownie kilku ulubionych utworów powiązanych z tzw. tematyką miłosną. Urozmaicenie ujęć wiąże się również z możliwościami technicznymi kamerzysty. Ostatnio dużą popularnością cieszą się monopody, które pozwalają filmować bawiących się z góry. Taki obraz z pewnością jest miłym obrazem dla oka widza. Osobiście polecamy wybór firmy, która filmuje przy pomocy tzw. lustrzanek czyli aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami. Obraz z takich urządzeń przypomina obraz filmów kinowych. Nie polecamy za to filmów ze przesadną oprawą graficzną. Gdzie według jednego szablonu wypuszcza się sto identycznych koszmarnie kiczowatych filmów. Natomiast warto szukać filmowców, którzy są otwarci na różne nasze pomysły. Film weselny nie musi się zaczynać od tego, co uważamy za początek, czyli od przygotowań lub od przyjazdu przed kościół. Wideo może się zacząć w praktycznie dowolnym momencie. Na przykład tak: Panna Młoda telefonuje do swojego narzeczonego z pytaniem czy wziął obrączki itd. itd.A gdy już wybierzemy kamerzystę, to warto z nim ustalić szczegóły. Należy przede wszystkim otwarcie przedstawić swoje oczekiwania. Nie dogadanie jest skrótem do rozczarowania. I tak  np. warto omówić, np. jak powinna wyglądać czołówka oraz zakończenie filmu. Możemy także zasugerować by film zawierał część poświęconą najśmieszniejszym wpadkom weselnym, życzenia składane wprost do kamery lub np lektora czytającego wiersz miłosny. 

Jeżeli interesuje cię niebanalny, dobrze zmontowany  film, który utrzyma przed ekranem najdalszych krewnych skontaktuj się z nami czyli zespołem HiPixel. Oferta wideofilmowania wesel Ślub HiPixel.