Jak sfotografować mężczyznę ?


Rzucone słowo: sesja zdjęciowa, kreuje od razu w naszych głowach wyobrażenie: modelki o nietuzinkowej i oryginalnej urodzie rodem z „Vogue”. Pytanie tylko: dlaczego? Przecież mężczyźni również są obiektem godnym uwagi w kontekście fotograficznym. Nie da się ukryć, że to kobiety są tzw. płcią piękną, którą można subtelnie  ukazać na zdjęciach jako delikatne i bezbronne istoty.  Fakt, faktem… są też sesje o tematyce bardzo agresywnej w której to główną rolę gra stylistyka kobiety oraz rekwizyty. Jednakże nie oszukując się fotografie te nie odzwierciedlają charakteru postaci, wręcz przeciwnie cała sceneria oraz nienaturalna mimika twarzy sprawia, że zdjęcia stają się wręcz teatralne. Owszem takie realizacje są również bardzo intrygujące i ciekawe, może nie raz nawet bardziej niż ta „przejedzona” delikatność i piękno, lecz zawsze ukażą tą kobiecość, którą za wszelką cenę będziemy chcieli zabić lub zakryć pod wyzywającym makijażem tudzież ubiorem. Więc pytanie jak ukazać na zdjęciach siłę, mocny charakter oraz pewność siebie? Oczywiście fotografując  mężczyznę. Pomimo, iż mężczyźni zazwyczaj z natury nie przejmują się wyglądem i akceptują się takimi jacy są to jednak nie chcą podjąć się sesji zdjęciowej. Na nasze szczęście zgłosiło się do nas dwóch klientów, którzy odważyli się podjąć temu wyzwaniu. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy takie zdjęcia muszą być wyraziste i mieć swój charakter. 

Jak zrobić dobre zdjęcie mężczyźnie ? 
Otóż dużą rolę gra tutaj przede wszystkim odpowiednie oświetlenie podkreślające rysy twarzy oraz muskulaturę. Dobry efekt uzyskamy gdy uda nam się stworzyć dość dużo kontrastów na ciele modela. Kiedy już ustawimy odpowiednio światła trzeba skupić się na pozycji która pomoże nam zrobić ciekawe i nieprzeciętne fotografie. Musi ona ukazywać pewność siebie i być taka by nasz klient czuł się swobodnie a zarazem wyglądał męsko. Nie jest to takie proste jakby mogłoby nam się wydawać, ponieważ niektóre ustawienia ciała mogą sprawiać, iż np. optycznie zwężą się ramiona modela co jest oczywiście niewskazane. Następna sprawa dotyczy ubioru. Pamiętajmy, że schludna koszula doda elegancji i męskości, a koszulka lub t-shirt ukaże swobodę. Jednakże tutaj staramy się sprostać wizji naszego klienta i obojętnie od stylu garderoby chcemy zrobić dobrą sesję z której nasz model będzie zadowolony. Oczywiście zawsze współpracujemy z klientem i nie raz dzięki połączeniu z naszymi pomysłami dochodzimy do kompromisów i sprawiamy, że zdjęcia wychodzą bardzo oryginalnie. Jest jeszcze jeden ważny punkt, bez którego nie zrobimy ciekawego zdjęcia – mimika twarzy. Są dwie pewne miny które da się sfotografować bez większego ryzyka, że wyjdą nam nienaturalnie. To powaga i uśmiech.  Pierwsza opcja jest „najbezpieczniejsza”, zaś druga jest już tylko rezultatem zaangażowania fotografa, który powinien za wszelką cenę nawiązać kontakt z klientem, a najlepiej go rozśmieszać by mina podkreślała charakter i unikatowość naszego modela.


Jeśli podobają wam się powyżej umieszczone zdjęcia i też chcielibyście Państwo poczuć się jak prawdziwy model(ka) zapraszamy do nas. Drzwi HiPixel szeroko otwarte :)