ABC WIDEO - o kodekach i formatach filmów


Postaram się  prosto wytłumaczyć wielkość obrazu kompresje czyli kodowanie, oraz pliki w jakich zapisuje się wideo.W uproszczeniu mamy trzy podstawowe rozdzielczości wideo

A. Stary Standard Wideo (SSW)
Jeszcze do niedawna czyli do końca XX w, dominował obraz w Telewizyjnej standardowej rozdzielczości (SDTV) w systemie PAL 768 lini x 576  lini pikseli. 

B. HD (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem rozdzielczości większej niż standardowa. W tym mamy HD Ready - to co jeszcze nam wciskają jako HD czyli rozdzielczość 1366 x 768 (lub zbliżone 1280 x 720) i prawdziwe Full HD - czyli 1920 x 1080 .

D. Jest jeszcze 4K czyli 4 x Full HD i jest przyszłość,  gdzieś tam to już używają np. w kinach i eksperymentalnej Japońskiej TV. 

Kontener i Kodek to nie to samo
Pliki wideo zapisujemy w tzw. kontenerze i kompresujemy kodekiem. Poniżej przegląd najbardziej popularnych plików wideo ale najpierw krótkie wyjaśnienie Kontener to np filmx.mp4 i ten filmx może być kodowany w kodeku H264. 


Najpopularniejsze kontenery 

AVI (Audio Video Interleave) to kontener opracowany przez Microsoft. Może zawierać materiał wideo oraz audio, a także metadane. Pozwala na synchronizację i przechowywanie wielu strumieni. Obsługuje większość formatów wideo. 


3GP (Third Generation Partnership Project) opracowano dla telefonii komórkowej trzeciej generacji. Wywodzi się on ze standardu MPEG4 i zoptymalizowany został dla mediów telefonii komórkowej. 


MP4 (MPEG-4 Part 14) -najbardziej popularny, specyfikacja standardu przewiduje jego wykorzystanie do przenoszenia strumieni wideo i audio, tekstowych informacji o napisach do filmów, czy zwykłych obrazów. Kontener umożliwia także udostępnianie strumieni przez internet. Lista obsługiwanych przez niego formatów jest długa, pozwala on na zmienny bitrate i liczbę wyświetlanych rameki czy korzystanie z przyszłych ramek podczas kompresji. 

Flash Video - odchodzi powoli w zapomnienie, kontener Adobe przeznaczony do dostarczania materiałów wideo przez Internet. Do tej pory był standardowym wielu serwisów internetowych, YouTube, Vimeo ale od przynajmniej roku się to zmienia. 

DivX Media Format - kontener dla formatu MPEG-4, obsługuje audio w formatach MP3, PCM i AC-3. Przenosi informacje o rozdziałach, napisach i menu. Pozwala na przesyłanie strumieniowe. 


MKV (Matroska) - kontener ten został opracowany w ramach projektu open source. Umożliwia obsługę praktycznie każdego formatu audio i wideo, jest aktualnie najbardziej elastycznym i dającym największe możliwości standardem. Pozwala na odtwarzanie ze zmienną przepływnością, zmienną liczbą ramek, obsługuje ramki typu B podczas kompresji. 

A co to jest Kodek ?
Kodeki to algorytmy
, które pozwalają urządzeniom (kamerze, odtwarzaczowi, komputerowi) na przetwarzanie obrazu wideo – kodowanie lub jego dekodowanie (kompresję/dekompresję danych).